Kontakta oss | Pappelina

HUVUDKONTOR
Pappelina AB
Krontallsvägen 26
791 55 Falun
tel 023-71 11 50
fax 023-71 11 04
info@pappelina.com
TELEFONTIDER
MÅNDAG–TORSDAG 8.30 – 16.30
FREDAG 8.30 – 15.30
Pappelina
DISTRIBUTION & LAGER
Pappelina AB
Norsbro Sågmyravägen 5
793 30 Leksand
tel 072-452 81 00
fax 023-71 11 04
distribution@pappelina.com
TELEFONTIDER
MÅNDAG–TORSDAG 8.30 – 16.00
FREDAG 8.30 – 15.00

Medarbetare

Lina Rickardsson, Pappelina
Lina Rickardsson

VD & FORMGIVARE

lina@pappelina.com
TEL 023-71 19 97

Kristin Lundback, Pappelina
Kristin Lundback

FÖRSÄLJNINGSCHEF

kristin@pappelina.com
TEL 023-71 11 54

Pratar svenska, engelska och franska.

Jasper Zein, Pappelina
Jasper Zein

SÄLJARE
jasper@pappelina.com  
TEL 023-71 19 60

Pratar svenska, engelska, tyska, nederländska och spanska.

Steffi Böhme, Pappelina
Steffi Böhme

SÄLJARE

steffi@pappelina.com
TEL 023-71 19 60

Pratar svenska, engelska och tyska.

Jonatan Backlund, Pappelina
Jonatan Backlund

DISTRIBUTION & LAGER

jonatan@pappelina.com
TEL 072-452 81 00

Felicia Karlsson, Pappelina
Felicia Karlsson

DISTRIBUTION & LAGER

felicia@pappelina.com
TEL 072-452 81 00

Tobias Rickardsson, Pappelina
Tobias Rickardsson

DISTRIBUTION & LAGER

tobias@pappelina.com
TEL 072-452 81 00

Madeleine How, Pappelina
Madeleine How

DISTRIBUTION & LAGER 
distribution@pappelina.com 
TEL 072-452 81 00

Margona Andersson, Pappelina
Margona Andersson

EKONOMI
margona@pappelina.com
TEL 023-71 11 51

Anna Kniif, Pappelina
Anna Kniif

GRAFISK FORMGIVARE
anna@pappelina.com
TEL 023-71 11 63

Agenter & Distributörer

AUSTRALIEN & NYA ZEELAND
Nordic Fusion Pty Ltd
Karla Armas, Brookvale
karla@nordicfusion.com.au
tel +61 2 9907 1717
BELGIEN & LUXEMBURG
swytch
Peter Gallet, Bryssel
peter@swytch.be
tel +32 495 111 276
DANMARK
Zikzak
Gitte Lehrman, Copenhagen
zikzak@zikzak.dk
tel +45 35811920
FRANKRIKE & MONACO
Modern Living
Katja Bonneville, Marseille
office@modernliving.fr
tel +33 (0)1 82 83 11 61
FINLAND
Textil kompani
Marina Tuominen, Helsinki
marina.tuominen@textilkompani.fi
tel +358 20 785 0411
ITALIEN
C e D Rappresentanze
Gianluca Cecconi, Florence
Sofia Saaf, Florence
info@concettiedesign.it
tel +39 055 733 12 62
JAPAN
Ebizu International
Hakan Atlestrom, Tokyo
hakan@ebizu.jp
tel +81 3 5789 5829
NORGE
Mosaique
Trine Lund Andersen, Oslo
trine@mosaique.dk
tel +47 4158 9303
POLEN
Pufa Design
Adam Wysocki, Kolobrzeg
info@pufadesign.pl
tel +48 884 68 78 88
PORTUGAL
Supporti, Rep. e Artigos
de Decoração Lda
Vanda Correia
Santo Antonio- Costa da Caparica
geral.supporti@gmail.com
tel + 351 93 535 99 57
SCHWEIZ
Scandinavian Design
Marina Kylberg, Hanterive
marina.kylberg@sunrise.ch
tel +41 797 453 241
SLOVENIEN
NOVA SHOWROOM
Andreja & Andrej Krivosic
info@novashowroom.si
tel +386 1 42 60 410
SPANIEN & ANDORRA
ORIGINAL MOBILIARIO, S.L.
Renata Agbewode, Barcelona
Alberto Manzanares, Barcelona
ragbewode@originalmobiliario.com
tel +34 93 246 67 02
STORBRITANNIEN
homeArama Ltd
Mike McLintock, Bampton
sales@homearama.co.uk
tel +44 1993 867075
mobil +44 7889 099499
SVERIGE
Pappelina
Lovisa Lindqvist, Falun
lovisa@pappelina.com
tel +46 23 71 11 62
Helena Lindberg, Malmö
tel +46 708 455 007
SYDKOREA
Lo Showroom
Jin Youn, Seoul
jin@loshowroom.com
tel +82 2 545 5417
TYSKLAND
Agentur Rossmanek
Postcode areas 0-2, 30-31, 34, 37-39
Anja & Ole Rossmanek, Delingsdorf
info@rossmanek.info
tel +49 172 8861000
Ortner Handelsvertretung
Postcode areas 32,33 and 4-5
Sabine Ortner, Köln
sabine@ortnerhv.de
tel +49 172 826 76 35
Agentur Ehrhard
Postcode area 6-7, 35, 36, 55
Ulrike Ehrhard, Offenburg
ulrike@agentur-ehrhard.de
tel +49 172 620 91 01
Handelsagentur Schur
Postcode area 8-9
Christine Schur, München
handelsagentur@schur.org
tel +49 8131 333 26 37
ÖSTERRIKE
Handelsagentur Schur
Wolfgang Schur, München
wolfgang@lifestyle-businesspartner.com
tel +49 8131 272 39 74